Kód: ART00851

Nemastar 50 mil.

10 hodnotení
€41,30
Zahájenie predaja od polovice apríla

Biologická ochrana  zeleniny, poľných plodín, pastvín a trávnikov pred medvedíkmi, siaticiam a tipuľám.

Kategória: Parazitické háďatká
Oblast použití: Zelenina

Háďatká rodu Steinernema carpocapsae parazitujú v larvách hostiteľských druhov ako sú  tipule, medvedík obyčajný, siatice. Infikované larvy škodcov do 4 dní po parazitácií hynú a v ich karkasoch prebieha vývoj ďalšej generácie háďatiek. Tak dochádza k redukcií napadnutých škodcov.

Podrobný opis produktu

 

Spôsob účinku:

Nematóda (hlística) rodu Steinernema carpocapsae je parazitoid, ktorý parazituje na larvách hostiteľských druhov, ako sú tipule, medvedík a siatice. Infikované larvy škodcov hynú do 48 hodín po parazitácii a v ich telách sa vyvíja ďalšia generácia nematód. Tým sa znižuje zamorenie škodcami.

 

Špecifikácia použitia:

Postrek/zavlažovanie:

 

Pred aplikáciou dôkladne opláchnite aplikačné zariadenie vodou, najmä ak bolo predtým použité na postrek insekticídmi alebo nematocidmi. Obsah balenia rozpustite v malom množstve vody a potom zmiešajte s požadovaným množstvom vody v kanvici alebo postrekovači. Použite trysku postrekovača s minimálnym otvorom 0,5 mm, tlak nesmie prekročiť 5 barov. Po aplikácii hlístic pokropte ošetrenú plochu vodou (1-2 l/m² ), aby sa háďatká zmyli z listov a spláchli do pôdy. Pokračujte v udržiavaní vlhkosti pôdy počas 3 - 4 týždňov.

 

Skladovanie:

Krátkodobé skladovanie je možné v uzavretých originálnych nádobách na suchom a chladnom mieste pri teplote približne 4-12 °C. Bioagens nesmie byť nikdy vystavený teplotám pod bodom mrazu alebo nad 30 °C. Skladovanie je možné maximálne 6 týždňov od dátumu výroby. Neodporúča sa skladovanie s chemickými prípravkami na ochranu rastlín a prchavými látkami. Skladujte mimo dosahu detí a mimo dosahu potravín, nápojov a krmív. Prípravok sa musí spotrebovať pred uplynutím dátumu spotreby.

Podrobný opis produktu

 

Ďalšie podrobnosti a vysvetlenia:

Steinernema carpocapsae je aktívna pri teplotách 15-34 °C, ale najlepšie pôsobí pri teplotách 19-31 °C. Pri vyšších teplotách sa účinnosť háďatka znižuje.

Teploty pôdy alebo vzduchu pod 5 °C a nad 35 °C môžu byť smrteľné.

Nematódy sú citlivé na UV žiarenie: preto neaplikujte na priamom slnečnom svetle

Aplikujte skoro ráno alebo večer, aby ste znížili účinok tepla a priameho slnečného žiarenia. Pôda musí byť pri aplikácii vlhká, ale nie mokrá - háďatká nemôžu plávať, a preto sa nemôžu pohybovať v pôde nasiaknutej vodou. Prípravok Bioagens aplikujte čo najskôr po dodaní a spotrebujte celý obsah balenia naraz. Aplikujte Nemastar v čase výskytu škodcov/bezprostredne po objavení sa prvých lariev škodcov (približne od konca apríla do začiatku októbra v závislosti od teploty a druhu škodcu).

 

Ošetrenie proti medvedíkom - Nemastar aplikujte od apríla do augusta, akonáhle teplota pôdy prekročí 12 °C. Nemastar je veľmi účinný proti dospelým medvedíkom, ale menej účinný proti mladým larvám. Ošetrenie sa preto musí zopakovať v nasledujúcom roku. Odporúča sa nájsť aspoň jedného medvedíka, umyť ho v roztoku a vypustiť späť. Nematódy, ktoré sa dostali do tráviaceho traktu, sa začnú šíriť a parazitovať na ďalších krtkoch uložených v zemi.

 

Podrobný opis produktu

Medvedík obyčajný je jedným z našich najväčších druhov hmyzu. Jeho telo je veľké až 6 cm a na prvý pohľad pripomína raka. Je pokrytý hustými chĺpkami a jeho predné nohy sú lopatkovité, takže pripomína krtka. Hoci predné krídla nie sú schopné letu, zadné im umožňujú trochu lietať. V lete ich môžete počuť za súmraku, pretože vtedy samce vydávajú cvrlikanie podobné cvrčaniu cvrčkov alebo cikád. Cvrlikanie je počuť až do vzdialenosti 600 metrov. Dvakrát do roka znesú približne 300 vajíčok. Liahnu sa po 10 až 20 dňoch. Prvé larválne štádium trvá dva až tri týždne. Larvy sa živia rovnakou potravou ako dospelí jedinci. Pred dosiahnutím dospelosti sa musia šesťkrát vyliahnuť, čo môže trvať jeden až tri roky. V zime sú neaktívne, a aby prežili obdobie mrazov, ukrývajú sa hlboko pod zemou (aj viac ako jeden meter).

 

Larvy zostávajú v hniezde dva razy a potom sa rozptýlia do okolia. Zimujú hlboko v zemi a na jar dokončia premenu na dospelé jedince. Obľubujú hlboké pôdy bohaté na humus. Majú radi teplé lôžka a miesta s nízkym obsahom povrchovej vody, ale vyššou hladinou podzemnej vody. Dospelé medvedíky vedia plávať a dokážu sa potápať. Sú všežravce. Živia sa najmä humusom, mäsitými časťami rastlín, larvami hmyzu a tiež chrobákmi dažďovej vody. V záhrade zvyčajne spôsobujú škody na zelenine (najmä na mrkve, kapuste, uhorkách, tekviciach, paradajkách a strukovinách).

Medvedík je nočný živočích, ktorý ničí korene neúmyselne (pri budovaní tunelov a larválnych stanovíšť), ale robí to často. Ich prirodzenými nepriateľmi sú škorce, krtkovia, ježkovia a mačky. Medvedíka v záhrade spoznáte podľa kyprej pôdy a zničených rastlín v mieste, kde hniezdi. Rozkladajúce sa rastliny sú celkom spoľahlivým indikátorom miesta, kde medvedík žije a tvorí hniezda.

Nemastar sa aplikuje od septembra do októbra na larvy. V tomto období sa larvy medvedíka držia vo vyšších vrstvách pôdy a požierajú korene trávnikov aj rastlín. Teplota pôdy pri aplikácií musí byť najmenej 12 °C. Nemastar najlepšie pôsobí na mladé larvy, ktoré prezimujú. Larvy, ktoré sa vyliahnu na jar, sú oveľa väčšie a účinnosť háďatiek sa znižuje.

Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.

Nevypĺňajte toto pole:

Bezpečnostná kontrola