Objednávky na parazitické háďatká uzatvárame vždy v piatok do 10h a nasledujúcu stredu expedujeme. Ďakujeme.

Často kladené otázky

ČO JE BIOLOGICKÁ OCHRANA RASTLÍN?

Biologická ochrana rastlín je metóda ochrany, pri ktorej sa proti škodcom a chorobám používajú predátori, parazity a prípravky na báze vírusov, baktérií a húb alebo rastlinné extrakty.

 

PREČO SI VYBRAŤ BIOLOGICKÚ OCHRANU NAMIESTO KONVENČNEJ CHEMICKEJ OCHRANY?

Prípravky na biologickú kontrolu sú šetrné k životnému prostrediu, bezpečné pre ľudí a domáce zvieratá. Ich používanie nie je škodlivé pre užitočný hmyz a iné necieľové organizmy. Na rozdiel od chemických postrekov nezanechávajú biologické postreky na ošetrených rastlinách a v pôde žiadne škodlivé látky.

 

PRÍRODNÝM PRODUKTOM VEĽMI NEDÔVERUJEM, FUNGUJÚ VÔBEC?

Áno, funguje to a veľmi dobre. Naše výrobky široko používajú profesionálni poľnohospodári na ochranu vinohradov, ovocných sadov a poľných plodín. Pred uvedením výrobku do predaja sa niekoľko rokov testuje jeho účinnosť. Za účinnosťou našich produktov si rozhodne stojíme.

 

NA ČO SI MÁM DAŤ POZOR PRI APLIKÁCII?

Pred použitím živých organizmov si pozorne prečítajte príbalový leták. Bioagens aplikujte čo najskôr po prijatí zásielky alebo ho krátkodobo skladujte pri nízkych teplotách (pozri príbalový leták). Nikdy nemraziť!
Postrekové prípravky aplikujte najlepšie ráno alebo večer jemným rosením rastliny.

 

VÝROBOK NEFUNGUJE, V ČOM JE PROBLÉM?

Problémom môže byť teplota okolia počas aplikácie. Živé organizmy nesmú zamrznúť ani sa prehrievať. V prípade parazitických háďatiek by mala byť pôda pred aplikáciou (a po nej) dobre zvlhčená. Ak sú teploty príliš vysoké, rastlina môže prípravok zle absorbovať, preto postrek aplikujte ráno alebo večer. Skontrolujte správnu koncentráciu a riedenie prípravku podľa návodu.

 

PREČO SI NEMÔŽEM KÚPIŤ VAŠE ŽIVÉ ORGANIZMY V MOJOM OBĽÚBENOM ZÁHRADNÍCTVE?

Pri živých organizmoch zohráva dôležitú úlohu správne načasovanie a čerstvosť živého materiálu. Aby sme zabezpečili, že od nás dostanete čerstvé výrobky, predávame priamo len tento typ výrobkov a bežne nedodávame do záhradných obchodov. Ostatné výrobky sú bežne dostupné v sieti záhradných obchodov.

 

SÚ VAŠE VÝROBKY VHODNÉ AJ PRE OKRASNÉ RASTLINY?

Naše výrobky možno okrem komerčných rastlín používať aj na izbové a vonkajšie okrasné rastliny. Okrasné rastliny sa najčastejšie ošetrujú parazitickými háďatkami proti smútivkám, nosánikom a slimákom, pričom ponúkame aj účinné prípravky proti voškám, moliciam, strapkám alebo napríklad roztočcom. Vždy je dôležité použiť správnu koncentráciu, najmä v prípade citlivejších druhov okrasných rastlín.

 ​

OBJEDNAL SOM SI TOVAR V E-SHOPE, ALE NEDOSTAL SOM POTVRDENIE O OBJEDNÁVKE.

Ak ste si tovar objednali správne, dostanete na svoj e-mail správu, že vaša objednávka bola prijatá a pridaná do čakajúcich objednávok.
Ak nedostanete potvrdenie hneď, skontrolujte, či sa automatická správa potvrdzujúca prijatie objednávky nenachádza napríklad v priečinku s nevyžiadanou poštou. Ak si nie ste istí, zavolajte nám na číslo +421 919 041 540 a my vám radi poradíme. 

 

KDE SI MÔŽEM KÚPIŤ VÁŠ TOVAR?

Naše výrobky si okrem nášho e-shopu môžete zakúpiť aj vo vybraných predajniach záhradníckych potrieb. Zoznam obchodov nájdete na karte Kde kúpiť.

 

ČO SÚ PROSPEŠNÉ ORGANIZMY?

Všetky živé organizmy v prírode majú prirodzených nepriateľov. Každý druh hmyzu má v prirodzených ekosystémoch mnoho predátorov, čo bráni rozmnožovaniu jednotlivých druhov. Ak tieto prospešné organizmy v prostredí, kde žijú škodcovia, chýbajú, je splnená jedna zo základných podmienok pre kalamitné rozmnožovanie škodcov. Nadmerné rozmnožovanie škodcov možno eliminovať chemicky alebo biologicky. My uprednostňujeme druhú možnosť. Škodca je ošetrený svojím pôvodným nepriateľom v správnom čase a v správnej dávke.

 

PREČO NEMÔŽEM APLIKOVAŤ NEMATÓDY POČAS CELÉHO ROKA A KEDY JE NA TO VHODNÝ ČAS?

Vo všeobecnosti sa nematódy počas zimného obdobia neaplikujú. Najnižšia teplota pre aplikáciu je približne 10 - 12 °C. Optimálny čas aplikácie je však pre každý druh iný, v závislosti od vývojového cyklu škodcu. Cieľom je aplikovať nematódy, keď je škodca v larválnom štádiu. Ďalšie informácie nájdete v príbalovom letáku výrobku.

 

AKO SPRÁVNE APLIKOVAŤ PARAZITICKÉ NEMATÓDY?

Obsah balenia rozpustite vo vode (napr. 5 mil balenia v 5 litrov vody) a dobre premiešajte. Teplota pôdy by nemala byť nižšia ako 10 °C, ideálna teplota je 10 - 25 °C. S vyššou teplotou sa účinnosť háďatiek znižuje. Aplikujte zalievaním/striekaním do dobre zvlhčenej pôdy, pričom po aplikácii udržujte substrát vlhký. Pozor, nematódy majú tendenciu klesať ku dnu, preto vždy miešajte tesne pred a počas aplikácie.

 

ČO SA STANE, KEĎ UŽ NIE SÚ PRÍTOMNÍ ŽIADNI ŠKODCOVIA?

Bioagens sa rozmnožujú, keď majú príležitosť vďaka prítomnosti škodcu - t. j. svojho hostiteľa alebo ako zdroj potravy. Po vymiznutí škodcu sa populácia výrazne zníži. Malé množstvo môže prežiť vďaka necieľovým organizmom. Živé organizmy však zvyčajne počas zimy odumierajú a aplikácia sa musí zopakovať nasledujúci rok.